Blog

„PADUREA CLIENTILOR” – cumperi parchet Barlinek si impaduresti teritorii!

„PADUREA CLIENTILOR” – Un program de reimpadurire creat de Barlinek si sustinut de fiecare Client!

In 2020, Padurea Clientilor Barlinek numara 15 milioane de copaci!

Programul „Padurea Clientilor” functioneaza dupa „Regula 1 pentru 1”: pentru pachetele de parchet Barlinek achizitionate de clienti, compania co-finanteaza achizitionarea puietilor.

De ani de zile în Polonia, Ucraina si in România Barlinek reinoieste resursele naturale prin plantarea arborilor. In România, In colaborare cu Asociația de Proprietari de Padure Valea Șieului, au fost plantati intr-un singur an peste 137 mii de puieti. Toate plantarile s-au facut in regiunea Bistrita Nasaud.

Plantarea arborilor este o acțiune ecologica importanta care influentează functionarea intregului ecosistem. Copacii, produc oxigenul atât de necesar vietii, absorb dioxidul de carbon și reduc semnificativ zgomotul. Contribuie la reglarea temperaturii mediului inconjurator – ceea ce este deosebit de important în zilele caniculare. Reglează circuitul apei in natura, previn inundatiile si seceta. Prin plantarea copacilor avem grija nu doar de peisaj, dar protejam de asemenea clima și contribuim la protejarea biodiversitatii.

Din anul 2000, de 17 ani de zile, Grupul Barlinek, cel mai mare producator de parchet din lemn din Polonia si unul dintre cei mai renumiti din lume, ia parte la aceste activitati foarte activ. Sursa de inspiratie pentru realizarea programului companiei, cunoscut sub numele de „Regula 1 pentru 1” a fost ideea de a compensa naturii materia prima pretioasa, si anume lemnul, folosit pentru fabricarea produselor sale. Primul puiet plantat nn cadrul proiectului a facut radacini in districtul forestier Bogdaniec din zona Lubus, Polonia, in anul 2000.

 „Regula 1 pentru 1”,  are ca scop co-finanţarea plantării unui copac pentru fiecare pachet de parchet Barlinek care este marcat cu logo-ul acţiunii. „Padurea Clienţilor” Barlinek are deja aproape 15 milione de copaci!

Conform programului, pentru pachetele de parchet Barlinek achizitionate de clienti, compania co-finanteaza achizitionarea puietilor.

Acest program este unul dintre motivele pentru care am am ales sa va propunem parchetul Barlinek pe OneParchet.ro. Suntem incantati ca putem contribui impreuna la impadurirea si protejarea mediului natural.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *